PlanetProof eist minimaal één niet-chemische onkruidbestrijding

In het herziene certificatieschema voor On the way to PlanetProof is onder meer opgenomen dat in plantaardige gewassen minimaal één niet-chemische onkruidbestrijding moet worden uitgevoerd. Deze maatregel is bedoeld om de milieubelasting van de gewasteelten te verminderen.

PlanetProof+eist+minimaal+%C3%A9%C3%A9n+niet%2Dchemische+onkruidbestrijding
© Dirk Hol

Het certificatieschema voor PlanetProof wordt jaarlijks herzien. De nieuwe eisen voor het keurmerk richten zich op gezonde bodems, verbetering van de biodiversiteit, schoner water en minder risicostoffen in het milieu. Het herziene schema voor plantaardige producten gaat in op 1 januari 2026, meldt keurmerkbeheerder stichting Stichting Milieukeur (SMK).

De nieuwe maatregelen hebben, naast de verplichte niet-chemische gewasbescherming, betrekking op onder meer aangescherpte actieve stofnormen, grotere teeltvrije zones langs watergangen, meer risicostoffen die niet mogen worden gebruikt en beperking van glyfosaatgebruik. Extra maluspunten zijn bedoeld om telers te stimuleren om te kiezen voor alternatieve bestrijdingsmogelijkheden, in plaats van risicostoffen.

Om de biodiversiteit te bevorderen, moeten gewastelers volgens het nieuwe certificatieschema meer inzicht geven in de maatregelen die worden genomen. Een bedrijfsnatuurplan wordt verplicht voor alle teeltsystemen. Dit vervangt losse maatregelen en maakt inspanningen beter meetbaar.


Gezonde bodems en weerbare teelt

Bij water ligt de focus op het voorkomen van lozingen en lekkages vanuit de bedekte teelt en op watergebruik van duurzame herkomst. Gezondere bodems en een weerbaardere teelt moeten worden gerealiseerd met aanvullende, verplichte maatregelen, zoals een minimumscore voor bodem- en bemestingsmaatregelen. Bonuspunten worden gegeven voor organischestofaanvoer, ruimere gewasrotatie, precisiebemesting en inzicht in broeikasgasemissies van meststoffen.

Voor klimaat en energie geldt dat alleen in Europa opgewekte groene stroom meetelt. Het gebruik van noodkoelers wordt verboden en opwekking van duurzame stroom wordt bevorderd. Algemeen geldt verder dat de toezicht en betrouwbaarheid van het certificeringsproces worden versterkt. SMK waarschuwt dat fraude met bewijslast leidt tot directe intrekking van het certificaat. Onaangekondigde inspecties blijven onderdeel van de certificering en worden meer risicogestuurd.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    6° / 0°
    30 %
  • Vrijdag
    10° / 6°
    70 %
  • Zaterdag
    9° / 5°
    20 %
Meer weer