NVWA staat pluimvee aan poten vangen onder voorwaarden toe
In afwachting van de nieuwe transportverordening staat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit vangen van pluimvee aan de poten onder voorwaarden toe. Wakker Dier vindt dat daarmee de wet wordt overtreden.
Het College van Beroep voor het bedrijfsleven concludeerde in een uitspraak op 4 juni 2024 dat het vangen van pluimvee door het optillen van de dieren aan de poten een overtreding is van de huidige transportverordening.
Dit betekent dat de huidige, gangbare manier van vangen niet langer is toegestaan en bedrijven dus moeten overgaan op een andere methode om pluimvee te vangen en te tillen. Wakker Dier vindt dat er moet worden gehandhaafd.
Welzijnsbelang
De NVWA heeft de plicht handhavend op te treden wanneer er sprake is van een overtreding van de bestaande transportverordening. Hierbij moet de NVWA recht doen aan het welzijnsbelang van de dieren, maar ook oog hebben voor het belang van de sector en het Europese speelveld.
In de praktijk is dat niet eenvoudig. De NVWA had voor het vangen aan de poten al eerder een last onder dwangsom aan vier bedrijven opgelegd. In die last zaten volgens de rechter gebreken waardoor de NVWA nieuwe besluiten moest nemen. Die besluiten zijn 14 mei 2025 genomen.
Zo heeft de NVWA die vier bedrijven opnieuw een last onder dwangsom opgelegd. Deze bedrijven krijgen zes maanden de tijd om tot een andere vangmethode over te gaan. Denk hierbij aan het rechtop tillen van de dieren of door gebruik te maken van vangmachines. Wordt niet aan de last voldaan, dan moeten ze een dwangsom betalen.
De NVWA zal in afwachting van de nieuwe Europese transportverordening niet handhaven, wanneer pluimvee volgens de regels van de Europese Europese Autoriteit voor voedselveiligheid Efsa of de concept-Europese transportverordening wordt opgetild. Dit betekent weliswaar dat de dieren kunnen worden opgetild aan de poten, maar met maximaal drie dieren tegelijk en aan twee poten per dier en met ondersteuning van de borst van het dier.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Rumptstad Stoppelploeg
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE X147R ZITMAAIER (ETT) #692320
Gebruikt, € 4.999
-

JOHN DEERE X127 ZITMAAIER (KOU) #692304
Gebruikt, € 3.950
-

Kverneland LB 100-200 4 schaar (HAE) #145326
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Beleidsmedewerker Boomkwekerij
Royal Anthos - Hillegom
Teamleider teelt
IBN - Schaijk
Technisch Specialist
Pater Bloembollen - Spierdijk
Internationaal Accountmanager
Schaap Holland BV - Biddinghuizen
Stagiair(e) Redacteur Akker- en Tuinbouw
Nieuwe Oogst - NL
Weer
-
Zondag13° / 9°60 %
-
Maandag13° / 7°40 %
-
Dinsdag14° / 9°15 %
















