Varkensbedrijven gezocht voor onderzoek naar salmonella en hepatitis E
Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is op zoek naar varkenshouders die willen meedoen aan een onderzoek naar voedseloverdraagbare ziekteverwekkers bij varkens. Het gaat daarbij specifiek om salmonella en hepatitis E.
Vanwege de volksgezondheid is het belangrijk om te weten waar de besmettingen van salmonella en hepatitis E bij varkens vandaan komen en hoe deze zich binnen een bedrijf verspreiden, stelt het RIVM. Het onderzoek richt zich op de aanwezigheid van ziekteverwekkers op verschillende momenten tussen de geboorte en de slacht.
Het RIVM wil het onderzoek uitvoeren bij een breed scala aan bedrijven: biologisch en gangbaar, open en gesloten, maar bijvoorbeeld ook bij ondernemers die varkens houden binnen een bepaald concept of die hun eigen varkensvoer maken. Varkenshouders die zich melden voor het onderzoek, krijgen in 2025 en 2026 onderzoekers van het RIVM op bezoek.
Mest- en speekselmonsters
De onderzoekers verzamelen mestmonsters en speekselmonsters – met behulp van kauwtouwen – bij de varkens. Ook nemen ze monsters van de omgeving, zoals stofdoekjes, en van het voer en drinkwater van de varkens. Verder nemen ze monsters van andere mogelijke besmettingsbronnen op het bedrijf, zoals ongedierte of de mestput, als dat mogelijk is.
De monsters worden genomen in een periode van een aantal maanden – ongeveer twee productierondes – op verschillende momenten. De onderzoekers nemen de monsters steeds bij dezelfde varkens, zodat deze vanaf de geboorte tot de slacht worden gevolgd. Het aantal bezoeken hangt af van de samenstelling van het bedrijf. Onderdeel van het onderzoek is ook een vragenlijst over het bedrijf, die samen met de deelnemer wordt ingevuld.
Resultaten
De monsters worden in het laboratorium onderzocht op de aanwezigheid van salmonella of hepatitis E. Ook wordt bepaald welk type salmonella of hepatitis E het betreft. Na afloop van het onderzoek ontvangen de deelnemers de resultaten van hun eigen bedrijf. In het algemene rapport zijn alle resultaten anoniem verwerkt.
Varkenshouders die geïnteresseerd zijn in het onderzoek, maar nog vragen hebben, kunnen deze stellen via varkens@rivm.nl. Varkenshouders die willen meedoen aan het onderzoek, kunnen zich opgeven bij het RIVM.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 1570 (WOL) #694264
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 5100M trekker (ETT) #782329
Gebruikt, P.O.A.
-

Evers 11 tands (BRU) #776608
Gebruikt, € 950
-

New Holland TM190 trekker (REU) #690891
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Ondernemer/ Bedrijfsleider Fruitteelt (met participatie mogelijkheid)
Landgilde - Goirle
Vakspecialist / Docent Teelt
Lentiz MBO Middelharnis - Sommelsdijk
Medewerker schadeverzekeringen
Vereinigte Hagel agrarische verzekeringsmaatschappij - Smilde, Midden-Drenthe
Directeur
BoerenNatuur Zuid-Hollandse Delta - Westmaas, Nederland
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Weer
-
Donderdag19° / 17°75 %
-
Vrijdag20° / 10°5 %
-
Zaterdag20° / 9°5 %
















