Rapport: elektriciteitssysteem moet in 2035 klimaatneutraal zijn
Het Nederlandse elektriciteitssysteem zou in 2035 al klimaatneutraal moeten zijn om de klimaatdoelen te halen, signaleert het Expertteam Energiesysteem 2050. Daarom moeten de huidige arbeidstekorten en tekorten aan materiaal snel worden opgelost, meldt het team in een tussentijdse conclusie aan klimaatminister Rob Jetten (D66).
'Schaarste is een groot probleem', geeft voorzitter van het expertteam Bernard ter Haar aan. 'Nederland heeft een enorme krapte op de arbeidsmarkt die nu al tot vertraging leidt. Ook de benodigde ruimte voor de productie en het transport van duurzame energie staan onder druk.' Bovendien ziet hij dat in beperkte mate benodigde materialen en grondstoffen beschikbaar zijn.
'Het is onvermijdelijk dat we in onze economie en de samenleving de komende decennia broeikasgassen blijven uitstoten. Die uitstoot moeten we compenseren', zegt Ter Haar. Met klimaatneutraliteit gaat het erom dat de CO2 die nog wordt uitgestoten, in elk geval wordt opgevangen en opgeslagen. Naast het elektriciteitssysteem zou het volledige energiesysteem in 2040 klimaatneutraal moeten zijn.
Rotterdamse haven
Volgens het expertteam moet de Nederlandse overheid een regierol nemen om de doelen te halen. Het team stelt dat de structuur van de economie de transitie moeilijker maakt, bijvoorbeeld door de industrie en de Rotterdamse haven die verantwoordelijk zijn voor veel uitstoot. In de transitie hoeft de overheid minder bang te zijn als bedrijven verdwijnen, stelt het expertteam. 'Daarmee kunnen we bijvoorbeeld de tekorten aan arbeidsplekken voor het bouwen aan het nieuwe energiesysteem oplossen', aldus Ter Haar.
Draagvlak en gedragsverandering bij mensen zijn volgens het team cruciaal. 'Want hoe lager de energievraag is, hoe beter de doelen kunnen worden bereikt.' Ter Haar zegt dat rechtvaardigheid belangrijk is voor het draagvlak in de maatschappij. Hij ziet dat het logisch zou zijn om jongeren een zwaardere stem te geven dan ouderen. 'Alle kosten van de transitie naar de toekomstige generaties overhevelen is niet fair.'
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Topcon Automatisch stuursysteem RTK
Gebruikt, P.O.A.
-

AS Motor 1040 YAK 4WD (HAE) #31196
Gebruikt, € 17.436
-

JOHN DEERE Z370R ELECTRIC ZERO TURN 42" (LIE) #696271
Gebruikt, P.O.A.
-

Voorlader
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Vrachtwagenchauffeur CE Dagdienst Fulltime / Parttime
Limax BV - Horst, Horst Aan De Maas
(Senior) Agrarisch Vastgoed Adviseur
Klaver Agrarisch Vastgoed - Nieuwe Niedorp, Hollands Kroon
Bestuurssecretaris
BoerenNatuur Brabant - NL
Buitendienst Bodem, Water en Lucht
TAUW - Rotterdam
Weer
-
Vrijdag30° / 15°5 %
-
Zaterdag26° / 14°20 %
-
Zondag22° / 14°25 %

















