FrieslandCampina en Agrifirm gaan voor ontbossingsvrije soja

Een fysiek gescheiden aanvoerstroom van gegarandeerd ontbossingsvrije soja voor veevoer. Daartoe trekken FrieslandCampina en Royal Agrifirm Group samen op. In de loop van 2022 moet dit beschikbaar komen. Deze scheiding is het belangrijkste verschil met de Round Table on Responsible Soy (RTRS)-gecertifceerde soja.

FrieslandCampina+en+Agrifirm+gaan+voor+ontbossingsvrije+soja
© Twan Wiermans

De verdergaande stap naar gegarandeerd ontbossingsvrije soja via een gescheiden aanvoerstroom maken FrieslandCampina en Royal Agrifirm Group bekend via een brief aan de leden- en jongerenraad.

'Verantwoord inkopen is een van de prioriteiten binnen ons 'Nourishing a better planet'-duurzaamheidsprogramma', zegt CEO Hein Schumacher van FrieslandCampina. 'Dit geldt ook voor de soja die onze leden inkopen. Sinds 2015 wordt daarom alleen RTRS-gecertificeerde soja in het veevoer verwerkt.'

Maar een volgende stap is noodzakelijk en daar wil FrieslandCampina de leden graag bij helpen, stelt Schumacher. 'Zij moeten erop kunnen vertrouwen dat hun duurzaam ingekochte soja ook ontbossingsvrij is. Daarom starten wij nu een pilot met landbouwcoöperatie en voerleverancier Agrifirm, zodat in 2022 ongeveer een derde van onze leden over kan stappen op gegarandeerd ontbossingsvrije soja. Samen met Agrifirm willen we de hele veevoersector uitdagen sneller en meer stappen te zetten op dit vlak. We zullen waar mogelijk helpen dit te realiseren. Want als coöperaties weten we: samen bereik je meer dan alleen.'


Meerkosten doorberekenen naar markt

FrieslandCampina en Agrifirm willen dat 100 procent van de soja die de leden-melkveehouders inkopen voor voer, gegarandeerd zonder ontbossing tot stand is gekomen, vult Ruud Tijssens van Agrifirm aan. 'De maatschappelijke rekening voor sojaproductie mag niet bij de natuur, het klimaat of de boeren komen te liggen. Daarom worden de meerkosten van deze garantie doorberekend naar de markt, waarmee kostprijsstijging voor onze melkveehouders wordt voorkomen. We geloven dat het 100 procent ontbossingsvrij kan en gaan daarom een grootschalige proef aan.'

CEO Dick Hordijk: 'Agrifirm werkt stap voor stap aan de voedselketen van morgen. Het bijdragen aan het oplossen van het ontbossingsvraagstuk hoort daarbij. Hiermee zetten we weer een stap in de goede richting.'

Het merendeel van het dagelijkse voer van de koeien van de bijna zeventienduizend leden-melkveehouders van FrieslandCampina komt vrijwel geheel van het eigen land of uit de buurt. Het bestaat voor het grootste deel uit gras en mais. Een klein gedeelte bestaat uit verschillende producten, zoals bieten, tarwe en resten uit de voedingsmiddelenindustrie, aangevuld met soja.


Soja in voer al RTRS-gecertificeerd

FrieslandCampina-leden mogen sinds 2015 uitsluitend veevoer afnemen van veevoerbedrijven die gecertificeerd zijn volgens de RTRS-richtlijnen. Op dit moment komt circa 99,5 procent van de soja in veevoer al van ontbossingsvrije bronnen.

Ondanks deze certificering en de controle daarop, kan helaas niet voor 100 procent worden gegarandeerd dat de gevoerde soja volledig ontbossingsvrij is geproduceerd. Daarom heeft FrieslandCampina samen met Agrifirm het initiatief genomen om deze 100 procent ontbossingsvrije 'stroom' via een fysieke scheiding in de aanvoerstromen op gang te krijgen.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Dinsdag
  11° / 4°
  50 %
 • Woensdag
  10° / 4°
  50 %
 • Donderdag
  10° / 3°
  40 %
Meer weer