'Duurzaam ondernemen en een dak dat geld oplevert'

Bert (56) en Margreet (57) Verhoeven hebben een melkveebedrijf in het Brabantse Udenhout. Ze hebben geen opvolger in de familie en willen zelf nog tien jaar doorboeren. Dit voorjaar is het asbestdak op de ligboxenstal vervangen door een nieuw daksysteem van Kingspan. Ze kiezen ook voor zonnepanelen op het dak en doen, net als honderden andere melkveehouders, mee met het Solar-programma van FrieslandCampina.

%27Duurzaam+ondernemen+en+een+dak+dat+geld+oplevert%27
Kingspan
© Michiel Elands

Bert Verhoeven is geboren en getogen in Udenhout en boert langs natuurgebied De Brand. Zijn vrouw Margreet heeft hij vijf jaar geleden ontmoet via Farm Date. Zij heeft drie dochters en vier kleinkinderen. Het stel runt samen de melkveehouderij met 65 melkkoeien en veertig stuks jongvee. Ze beweiden de koeien op eigen grond en hebben nog 7 hectare in gebruik van Brabants Landschap.

De ondernemers noemen zich allebei 'boer in hart en nieren' en willen tot hun pensioengerechtigde leeftijd doorwerken. Dat betekent nog twee grote investeringen: emissiearme vloeren om aan de verscherpte Brabantse milieuwetgeving te voldoen en voor 2025 het asbesthoudende dak van de ligboxenstal vervangen.

Koeien naar buiten

Die laatste stap heeft het echtpaar dit voorjaar gezet. De koeien konden al op 27 maart naar buiten en op 8 april is het asbest gesaneerd. Een dag later zijn de dakplaten van Kingspan geïnstalleerd en de volgende dag is de lichtnok met geïntegreerde ventilatie geplaatst. Twee weken daarna zijn de 134 zonnepanelen erop gegaan.

Omdat we een melkrobot hebben, gaan we op onze energierekening besparen

Bert Verhoeven, melkveehouder in Udenhout

'Het is mooi dat ons nieuwe dak ook geld op gaat leveren', zegt Bert Verhoeven. Margreet Verhoeven vult aan: 'Het past prima in onze visie van duurzaam ondernemen. We willen niet afbouwen, maar eigen baas zijn en ervoor gaan.'

Leaseconstructie

Omdat het stel straks nog een financiering nodig heeft voor de verplichte vloeraanpassingen, biedt een leaseconstructie uitkomst voor de dakrenovatie. In een jaar of zeven is de investering helemaal afbetaald. Bert Verhoeven: 'Omdat we een melkrobot hebben en dus behoorlijk wat stroom gebruiken, gaan we direct op onze energierekening besparen en zijn de maandlasten voor de lease laag.'

De melkveehouders hebben voor het Solar-programma van zuivelconcern FrieslandCampina gekozen. Via de salderingsregeling verdienen ze hun investering terug. Als FrieslandCampina-lid krijgen ze bovendien gratis een extra coating die de dakpanelen beschermt tegen ammoniak en een rentekorting op de leaseconstructie.

Eén aanspreekpunt

Kingspan regelt het hele traject van subsidieverstrekking, vergunningen tot de projectbegeleiding en oplevering van de renovatie van het dak en de installatie van de zonnepanelen Voor de familie Verhoeven is projectmanager Bart Michielsen vast aanspreekpunt.

'Op basis van de hoeveelheid vierkante meters dak en asbest en het stroomverbruik doen we boeren een voorstel. Vervolgens kun je als klant nog extra wensen toevoegen, zoals een paneel dat eruitziet als een golfplaat, nieuwe goten en een lichtnok zoals hier', laat Michielsen in de stal zien. 'De dakpanelen zijn van nok tot goot uit één stuk, dus het leggen gaat razendsnel.'

De koeien baden in het licht dankzij de lichtnok.
De koeien baden in het licht dankzij de lichtnok. © Michiel Elands

Garantie

De isolatielaag zorgt vooral in de zomermaanden dat de warmte deels buiten blijft. 'We bieden vervolgens veertig jaar garantie op de dakpanelen, dus de familie Verhoeven hoeft ze nooit meer te vervangen.'

De installatie heeft best wat voeten in de aarde. Zo moest de stal voor aanvang schoon zijn. Dat is nodig om te voorkomen dat ergens asbestvezels achterblijven in spinrag. 'Het is zaak dat de stal weer snel vrijgegeven kan worden', zegt de Kingspan-projectmanager. In het geval van de familie Verhoeven konden de koeien al even na drieën in de middag richting de melkrobot.

Spannend

'Het is altijd spannend wat het weer doet bij een dergelijke renovatie', blikt Bert Verhoeven terug. 'Gelukkig is er amper regen gevallen en hebben we met plastic en hulp van de saneerders een deel van het staldak tijdelijk dichtgemaakt.'

Het echtpaar is tevreden over het resultaat. Bert Verhoeven roemt de goede samenwerking tussen de verschillende partijen die de werkzaamheden uitvoeren. Margreet Verhoeven verbaasde zich over de snelheid van werken en de uitgebreide veiligheidsmaatregelen. Vooral de zee aan licht in de stal en de goede ventilatie vindt Bert Verhoeven de extra investering waard. 'We zijn erg positief', zegt hij. 'Het is vlot, duidelijk en netjes verlopen.'

FrieslandCampina gaat voor 100 procent zelfvoorzienend
Met biovergisters, windmolens en meer dan 2.300 zonnedaken zet FrieslandCampina breed in op duurzame energie. 'We gebruiken voor al onze kantoren en fabrieken groene stroom, maar we willen dat helemaal zelf met onze leden opwekken. Als we het huidige aantal zonnedaken verdubbelen, dan zijn we zover in Nederland', zegt Ynte de Vries, programmamanager Farm Energy bij FrieslandCampina. Uit onderzoek van de Universiteit van Amsterdam blijkt dat op staldaken van leden voldoende ruimte is om zonnestroom op te wekken voor 12 procent van de Nederlandse huishoudens. 'We zijn als coöperatie opgericht om in de levensbehoefte van mensen te voldoen. Voedsel staat op één, maar waarom zou je stroom niet overwegen als een mooie extra, waarmee je op duurzame wijze ook in die behoefte kunt voorzien? Zo zien onze leden dat ook vaak.' FrieslandCampina werkt samen met Kingspan aan de realisatie van zonnepanelen op staldaken. Volgens de programmamanager biedt de asbestsanering een mooie stok achter de deur om te vergroenen. 'We zijn hiermee in 2017 gestart. Mede omdat 2016 met de lage melkprijzen een lastig jaar was voor veel van onze leden, bood het leaseconcept uitkomst.'
Binnen het Future Proof-concept krijgen nog tientallen melkveebedrijven een nieuw zonnedak.


• Lees meer over het Future Proof-concept op de website van Kingspan

Kingspan

Bij Kingspan ontwikkelen we vandaag de producten van de toekomst. Innovatie vormt de kern van elk product, elk project en elke stap van het productieproces. Om...

Lees verder »

Meer van Kingspan

Lees ook

Meer artikelen van Kingspan »

Artikelen over Kingspan