Aanpak biedt Zeeuwse teler meerprijs en kennis
Zo’n veertig akkerbouwers in Zeeuws-Vlaanderen telen al voor het twaalfde jaar brouwgerst voor de mouterij in Kloosterzande. De samenwerking tussen telers en mouterij biedt de telers een kleine meerprijs en teeltkennis.
De samenwerking ontstond toen de mouterij nog in handen was van Grolsch. Ruim twee jaar terug verzelfstandigden de eigenaren van de bierbrouwer de mouterij. De toenmalige en huidige directeur Jos Haeck is nu een van de eigenaren, samen met de familie De Groen (de voormalige eigenaren van Grolsch) en een grote Franse mouterij.
De nieuwe eigenaren verlegden de koers en investeerden fors in de mouterij. Er kwam bijna een complete mouterij bij. Tot begin dit jaar produceerde de mouterij alleen blank gekleurde mout, vooral voor de productie van bier.
Met de nieuwe faciliteiten is de productie van veel meer soorten mout mogelijk, zoals voor speciaalbieren, brood en bakkerijgrondstoffen. Bovendien produceert de mouterij nu ook gekarameliseerde mouten voor donkerder biersoorten en voor voeding.
Toptelers
De samenwerking met de telers veranderde niet, zegt voorzitter Wilfred Bral van de telersvereniging Toptelers. De telers wonen vooral rond Kloosterzande. Telers krijgen van de mouterij een klein plusje op de marktprijs, legt Bral uit. Bovendien kunnen ze er voordeel uit halen als ze hun product zelf rechtstreeks naar de mouterij brengen.
Een andere meerwaarde is de teeltkennis. De telers wisselen onderling informatie uit in studieclubverband. Dat gebeurde ook in de tijd van Grolsch. De Toptelers zijn nog bezig om die aanpak om te bouwen. Duurzaamheid vormt daar een onderdeel van nieuwe werkwijze.
Kind aan huis
De telers zijn bijna kind aan huis op de brouwerij. Elk jaar komen ze er wel één of enkele keren. Ook dit jaar kwamen ze al een keer op de mouterij, voor uitleg over de nieuwbouw en nieuwe aanpak.
Dit voorjaar zaaiden de leden een kleine 200 hectare brouwgerst, vooral zomergerst. Dat is iets meer dan vorig jaar. Volgens Bral komt dat door de lage prijzen voor tarwe en handelsgewassen en doordat veel telers dit jaar minder suikerbieten mogen zaaien.
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 6R 150 trekker (REU) #777915
Gebruikt, P.O.A.
-

Fendt 309CAI
2006, P.O.A.
-

Lely Splendimo 900MC vlindermaaier
2015, P.O.A.
-

John Deere 6210R trekker (MID) #501512
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Regiohoofd Noord Bedrijveninformatienet
Wageningen University & Research - Drachten, Smallingerland
Administratief medewerker Akker,- Land of Tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Voorzitter vakgroep Geitenhouderij
LTO Nederland - NL
Bestuurslid Vakgroep Konijnenhouderij
LTO Nederland - NL
Weer
-
Vrijdag9° / 8°90 %
-
Zaterdag11° / 3°40 %
-
Zondag10° / 2°75 %















