In de verhitte discussies over de Kip van Morgen zou je haast vergeten dat mededingingsbeleid Europees is. Vastgelegd in het Europees Verdrag en daarmee een van de hoekstenen van de interne Europese markt van ruim 500 miljoen mensen. Waarbij het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) boeren en tuinders bepaalde vrijstellingen van dat mededingingsrecht biedt.
Mededinging gaat over bescherming van de consument. Die moet voldoende keus hebben en zo uitkomen bij de beste prijs-kwaliteitverhouding. In de discussie over de Kip van Morgen gaat het daarover: hoe meet je kwaliteit en duurzaamheid? Wat is de waarde?
LTO Nederland wil dat ketens onderling afspraken kunnen maken over verduurzamen. Bepaalde zaken regelt de markt onvoldoende. Denk aan milieu, klimaat of dierenwelzijn. Dus: probeer de kosten van bepaalde maatregelen goed onderbouwd uit te drukken in euro’s. Maak de afspraak dat je daarover niet onderling gaat concurreren.
De kern van de beleidsregel mededinging en duurzaamheid van minister Henk Kamp van Economische Zaken van 6 mei 2014: de Kip van Morgen is een testcase. De ACM wijst die nu af.
Het kan niet anders of Brussel heeft hier een stem in gehad. De ACM geeft al aan dat de afspraken grensoverschrijdende gevolgen zouden hebben. Logisch. Maar is de nieuwe beleidsregel in Brussel goed uitgelegd en begrepen?
Belangrijker nog: we hebben wel één interne Europese markt, maar als het op mededinging aankomt, 28 nationale mededingingsautoriteiten. Er is sinds 1962 één GLB; wordt het anno 2015 niet tijd voor een GMB (Gemeenschappelijk Mededingingsbeleid)?
Klaas Johan Osinga
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere Z515E ZEROTURN 48" (BIE) #692156
Gebruikt, € 7.123
-

John Deere 328A achtermaaier met kneuzer
2012, P.O.A.
-

JOHN DEERE X590 ZITMAAIER (MID) #692207
Gebruikt, € 10.694
-

Lemken Vari-Europal 5 (LIE) #692629
Gebruikt, € 7.000
Vacatures
Bestuurslid Vakgroep Konijnenhouderij
LTO Nederland - NL
Directeur Verenigingsbureau VAB
VAB - NL
Veldcoördinator en ecologisch medewerker Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Projectleider
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Gezocht; Allround bedrijfsleider Veen-natuurmelkveebedrijf
Stichting VIP Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Weer
-
Vrijdag7° / 1°65 %
-
Zaterdag10° / 3°20 %
-
Zondag9° / 4°20 %

















