Nieuwe fytosanitaire eisen voor import van verschillende producten van buiten de EU
Voor de import van verschillende producten van buiten de Europese Unie (EU) gelden vanaf 15 oktober 2026 nieuwe fytosanitaire eisen. Het gaat om gember en kurkuma, bepaalde laan- en fruitbomen en citrusvruchten. Dat meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
Volgens NVWA zijn de nieuwe eisen bedoeld om te voorkomen dat nieuwe quarantaine(Q)-organismen de EU binnenkomen en zich hier verspreiden. Dit betekent dat voor sommige producten er een nieuwe bijschrijving op het fytosanitair certificaat nodig is.
Bij verse wortels voor consumptie en planten voor opplant van gember (Zingiber officinale) en kurkuma (Curcuma longa) gelden nieuwe eisen vanwege de bacterie Ralstonia pseudosolanacearum. Deze eisen gelden bij import uit alle landen buiten de EU, met uitzondering van Zwitserland. De zending moet afkomstig zijn uit een land of gebied waar de bacterie niet voorkomt, of afkomstig zijn van een geregistreerde productielocatie of perceel waar aanvullende voorwaarden gelden.
In dat laatste geval zijn onder meer inspectie en bemonstering en een moleculaire toetsing vóór export vereist. In de bijschrijving van het fytosanitair certificaat moet staan aan welke van deze eisen is voldaan.
Laan- en fruitbomen
Voor een aantal houtige planten voor opplant worden nieuwe eisen ingevoerd vanwege nieuwe Q-organismen. Dit betreft onder meer Castanea en Quercus vanwege Agrilus bilineatus en Actinidia deliciosa, Annona cherimola en Diospyros kaki vanwege Naupactus xanthographus.
Voor bovenstaande planten gelden aanvullende voorwaarden voor de productie en/of inspectie in de landen van herkomst. Daarmee gelden er nieuwe bijschrijvingen op het fytosanitair certificaat.
Nieuwe eisen citrusvruchten
Verder gelden voor vruchten van citrus met herkomst Midden- en Zuid-Amerika en het Caribisch gebied nieuwe eisen vanwege Gymnandrosoma aurantianum. Ook hiervoor is een nieuwe bijschrijving op het fytosanitair certificaat verplicht.
Voor alle bovenstaande nieuwe eisen en bijschrijvingen geldt dat deze vanaf 15 oktober op het moment van binnenkomst in de EU ingaan. De nieuwe bijschrijvingen zijn opgenomen in de checklists bijschrijvingen bij import, meldt NVWA.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 328A achtermaaier met kneuzer
2012, € 6.950
-

John Deere 6R 185 trekker (ZUI) #781254
Gebruikt, € 146.950
-

John Deere 6M 125 trekker (LIE) #783087
Gebruikt, P.O.A.
-

Kuhn VARI MASTER 121 (BIE) #690785
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Weer
-
Woensdag21° / 12°50 %
-
Donderdag21° / 16°75 %
-
Vrijdag21° / 16°80 %
















