Droogte neemt iets af, maar herstel watersysteem duurt nog maanden
De neerslag van afgelopen week heeft de effecten van de droogte in Nederland enigszins verlicht. Op verschillende plaatsen kunnen de droogtemaatregelen voorzichtig worden versoepeld. Toch blijven de waterstanden laag. Het herstel van het watersysteem kan nog weken tot maanden duren.
De Rijn bij Lobith staat inmiddels op een afvoer van 730 kubieke meter per seconde. Daarmee is het historische dieptepunt van 560 kubieke meter op 18 augustus achter de rug, maar de afvoer ligt nog ver onder het gemiddelde van ongeveer 1.500 kubieke meter voor deze tijd van het jaar.
Het landelijke neerslagtekort bedraagt circa 290 millimeter, vergelijkbaar met de 5 procent droogste jaren. Dat blijkt uit de nieuwste droogtemonitor van de Landelijke Coördinatiecommissie Waterverdeling van het Watermanagementcentrum Nederland.
Vanaf 27 augustus worden buien verwacht in Nederland en de stroomgebieden van de Rijn en Maas. Donderdag en vrijdag kan 15 tot 30 millimeter regen vallen, met lokaal grotere hoeveelheden. De neerslag zorgt naar verwachting voor een tijdelijke stijging van de rivierafvoeren en waterstanden. De grondwaterstanden blijven voorlopig zeer laag.
Tegelijkertijd neemt lokaal het risico op wateroverlast toe. Waterbeheerders hebben de afgelopen dagen peilen verhoogd en waterbergingen gevuld om de watersystemen te herstellen. Daardoor is minder ruimte beschikbaar om zware buien op te vangen.
Gevolgen blijven merkbaar
De droogte heeft nog altijd gevolgen voor landbouw, natuur en scheepvaart. Ook verzilting blijft een aandachtspunt, vooral in West-Nederland en het IJsselmeergebied. De gevallen regen zorgt daar wel voor enige verlichting. Ook de waterkwaliteit blijft een probleem. Op grote schaal komt blauwalg voor en gelden negatieve zwemadviezen voor natuurwater.
Door de verbeterde situatie zijn enkele maatregelen al aangepast. Zo is de schutbeperking voor scheepvaart bij Terneuzen verminderd. De Klimaatbestendige Wateraanvoer (KWA) in West-Nederland is verlaagd en de Doorvoer Krimpenerwaard is stopgezet. Stuw Driel is sinds 24 augustus weer in bedrijf.
Op veel plaatsen blijven onttrekkingsverboden voor oppervlakte- en grondwater van kracht. Waterbeheerders blijven de situatie nauwlettend volgen en bouwen maatregelen alleen af waar dat verantwoord is.
Blijf op de hoogte van de situatie rondom de droogte via onze themapagina
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Verloopadapter van Euro naar Schaffer
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6155R trekker CP50 (HAE) #60521
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE X107 ZITMAAIER MY 2026 (WOL) #777373
Gebruikt, P.O.A.
-

Pottinger schudder HIT 13120HT
Nieuw, P.O.A.
Vacatures
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Accountmanager Organische Bodemverbeteraars
Comgoed B.V. - NL
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Senior Adviseur Gewassenverzekeringen
AgriVer U.A. - Zoetermeer
Weer
-
Vrijdag22° / 18°95 %
-
Zaterdag23° / 15°85 %
-
Zondag23° / 17°45 %
















