Cypriotische veehouders stemmen in met ruimingen MKZ
Cypriotische veehouders hebben ingestemd met het ruimen van dieren op besmette bedrijven in het kader van de uitbraak van mond-en-klauwzeer (MKZ). Dat besluit volgde na overleg met de overheid, die tegelijkertijd de vergoedingen voor getroffen boeren verhoogt om verdere escalatie van protesten te voorkomen.
De maatregel volgt op weken van protesten van boeren, waardoor ruimingen eerder niet konden worden uitgevoerd. Volgens Cypriotische media is de overeenkomst bereikt na intensieve gesprekken tussen boerenvertegenwoordigers en de regering. Het ruimen van dieren op besmette bedrijven is de enige door de Europese Unie (EU) goedgekeurde methode om de ziekte te bestrijden.
In de komende periode worden naar verwachting nog zo’n zesduizend tot zevenduizend dieren geruimd, bovenop de ruimingen die eerder al zijn uitgevoerd. De uitbraak heeft inmiddels tientallen bedrijven getroffen en leidde tot spanningen tussen boeren en autoriteiten over de omvang en snelheid van de maatregelen.
Compensatieregelingen
De overheid benadrukt dat de ruimingen noodzakelijk zijn om de ziekte onder controle te krijgen en verdere economische schade te beperken. Tegelijkertijd wordt de compensatieregeling voor schapen- en geitenhouders fors opgeschroefd. De exacte bedragen worden nog uitgewerkt, maar liggen al boven eerdere EU-referentiewaarden.
Eerder werd al een compensatiepakket van tientallen miljoenen euro’s aangekondigd, met vergoedingen per dier die afhankelijk zijn van soort en leeftijd. Daarnaast worden aanvullende steunmaatregelen uitgewerkt, zoals inkomenscompensatie voor stilgevallen bedrijven en ondersteuning bij herstart.
Extra controles
Naast ruimingen zet Cyprus ook in op extra controles, strengere handhaving van diertransporten en een grootschalige vaccinatiecampagne. Volgens de autoriteiten is een groot deel van het rundvee al gevaccineerd en wordt de uitrol bij schapen en geiten versneld.
Lees ook: Cypriotische boeren verzetten zich tegen ruimingen MKZ
Ondanks de overeenkomst blijft er binnen delen van de sector weerstand tegen het grootschalig ruimen van dieren. Boerenorganisaties hadden eerder gepleit voor alternatieve strategieën, maar de overheid stelt dat afwijking van de EU-protocollen juridisch en veterinair niet mogelijk is.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Pöttinger SYNKRO 5020 K cultivator (HIL) #779283
Gebruikt, P.O.A.
-

Lely Splendimo 280FC
Gebruikt, P.O.A.
-

Lemken Juwel 8 V 3+1 N 100 (AKK) #776453
Gebruikt, € 14.800
-

Lely Lotus 900 schudder
2008, P.O.A.
Vacatures
Accountmanager Organische Bodemverbeteraars
Comgoed B.V. - NL
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Senior Adviseur Gewassenverzekeringen
AgriVer U.A. - Zoetermeer
Onderzoeker Agro-ecologie en Biodiversiteit
Louis Bolk Instituut - Bunnik
Weer
-
Maandag22° / 12°10 %
-
Dinsdag22° / 12°10 %
-
Woensdag20° / 14°85 %
















