Belgische aardappelvoorraad op hoogste niveau in vijf jaar
De totale Belgische aardappelvoorraad van 3,28 miljoen ton was begin februari 30 procent groter dan vorig jaar en met afstand de hoogste voorraad van de afgelopen vijf jaar. Het volume vrije aardappelen is vergelijkbaar met vorig jaar, maar de hoeveelheid onder contract ligt maar liefst 46 procent hoger. Dit blijkt uit een inventarisatie van de onderzoeksinstellingen Viaverda, Inagro, Fiwap en Carah.
Ondanks de bovengemiddelde voorraden verliep de afzet de afgelopen maanden best wel vlot, meldt Viaverda. Maar dat was niet voldoende om de hogere productie weg te werken. Volgens de Belgische onderzoeksinstelling lag er begin deze maand nog 62 procent van de totale productie consumptieaardappelen in de Belgische bewaarschuren. De afgelopen vijf jaar bleef de voorraad op 1 februari stabiel rond 2,5 miljoen ton of rond 59 procent van de totale aardappelproductie.
Momenteel ligt driekwart van de aardappelvoorraad onder contract. Volgens Viaverda is het volume van 2,41 miljoen ton bijna evenveel als de totale voorraad (vrij+contract) van de afgelopen vijf jaar. Bij de hoeveelheden vrije aardappelen wordt wel een kanttekening geplaatst: bij vrije aardappelen betreft het bruto tonnen, bij contracten gaat het om netto tonnen. Vandaar dat het aandeel vrije aardappelen met enkele procenten moet worden verminderd om de vermarktbare hoeveelheid vrije aardappelen in te schatten.
Totale productie 5,29 miljoen ton
Verder schatten de Belgische onderzoeksinstellingen in dat de totale productie in 2025 op 5,29 miljoen ton is uitgekomen. Dit is bijna een kwart hoger dan het vijfjarig gemiddelde van 4,25 miljoen ton en het betreft vroege en late rassen samen.
Van de totale productie gaat het om 4,96 miljoen ton bewaaraardappelen, waarvan 1,27 miljoen ton vrije aardappelen en 3,68 miljoen onder contract (+meeleveraardappelen). Volgens de inventarisatie zit de grote stijging zowel in contracten (+27 procent) als in het aantal vrije aardappelen (+17 procent).
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Kuhn GF 10803
Gebruikt, P.O.A.
-

Valtra G125 trekker
Gebruikt, P.O.A.
-

Vicon DMP3001TC achtermaaier
Gebruikt, P.O.A.
-

Valtra T214 active
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Administratief medewerker Akker,- Land of Tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Voorzitter vakgroep Geitenhouderij
LTO Nederland - NL
Bestuurslid Vakgroep Konijnenhouderij
LTO Nederland - NL
Directeur Verenigingsbureau VAB
VAB - NL
Weer
-
Woensdag3° / -2°20 %
-
Donderdag3° / -3°30 %
-
Vrijdag3° / -5°25 %













