Afrika compenseert dipje in pootgoedexport

De pootgoedexport loopt tot dusver iets achter op vorig seizoen. Tot en met 31 december 2025 is 309.377 ton pootgoed van oogst 2025 verscheept. Op hetzelfde meetmoment een jaar eerder stond de exportteller op 318.540 ton. Ruim een kwart (26 procent) van het Nederlandse pootgoed is naar Algerije geëxporteerd, blijkt uit cijfers van de Nederlandse Aardappel Organisatie (NAO).

Nederland exporteert iets minder pootgoed dan vorig jaar tot nu toe.
© Job Hiddink

In vergelijking met vorig seizoen vindt de grootste groei plaats in Afrika. Op 31 december 2024 was er 135.397 ton pootgoed naar dit continent verscheept. Op dezelfde datum een jaar later is dat 153.355 ton (+17.958 ton). Dit betreft poters van oogst 2025.

De sterkste stijgers binnen het continent zijn Algerije (van 64.867 ton naar 80.043 ton) en Libië (van 6.126 ton naar 13.993 ton). Naar Egypte is juist minder Nederlands pootgoed verkocht. Van oogst 2024 ging in het eerste halfjaar van het exportseizoen nog 31.133 ton naar dit Afrikaanse land. Vanaf pakweg augustus tot en met december 2025 is 23.040 ton van de nieuwe oogst naar Egypte geëxporteerd.


Cuba valt weg als importeur

Kijkend naar de Nederlandse exportcijfers richting het continent Amerika, dan is het wegvallen van Cuba als afnemer opvallend. Naar dit land is dit seizoen nog geen pootgoed verscheept, terwijl vorig jaar de exportteller rond de jaarwisseling al op 8.310 ton stond. In totaal was toen 18.055 ton Nederlands pootgoed naar Amerika geëxporteerd. Dit seizoen blijft de exportteller staan op 7.779 ton, blijkt uit de cijfers van NAO.

Ook de export naar Europese landen blijft bijna 15 procent achter ten opzichte van vorig seizoen. Van oogst 2024 was richting de jaarwisseling al 86.867 ton vertrokken. Dat is 12.770 ton meer dan op hetzelfde meetmoment een jaar later. Traditioneel gezien komt de verkoop van pootgoed binnen Europa altijd wat later op stoom.


Minder product naar Azië

De Nederlandse pootgoedexport richting Azië is ook iets minder groot dan een seizoen eerder, maar de daling is minder sterk dan in Amerika en Europa. De grootste dalers zijn Saudi-Arabië (-5.704 ton), Libanon (-2.482 ton) en Jordanië (-1.812 ton).

Zonder Syrië zou de Aziatische terugval vele malen groter zijn geweest. Naar dit land gaat dit exportseizoen namelijk 8.025 ton meer pootgoed in vergelijking met een jaar eerder. Tot en met 31 december 2025 is 9.753 ton naar Syrië geëxporteerd.



Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    10° / 5°
    20 %
  • Zondag
    7° / 2°
    5 %
  • Maandag
    6° / -3°
    5 %
Meer weer