Glastuinders met wkk's hebben hoogste inkomens
Glastuinders die voor de energievoorziening van hun bedrijf gebruikmaken van gasgestookte warmtekrachtkoppeling (wkk)-installaties, hebben het afgelopen jaar het meeste verdiend in hun sector. Dat melden sectorspecialisten van Wageningen Social & Economic Research (WSER).
'Deze bedrijven hebben vaak optimaal kunnen profiteren van de mogelijkheid om energie te leveren op het elektriciteitsnet op momenten dat de prijs daarvoor gunstig is', vertelt Peter Ravensbergen, sectorspecialist Glastuinbouw bij WSER. Samen met zijn collega Gerben Jukema gaf hij deze week een toelichting voor zijn sector op de inkomensramingen van Nederlandse land- en tuinbouwbedrijven in 2025.
In de glastuinbouw wordt nog steeds behoorlijk verdiend met een gemiddeld bedrijfsinkomen van 280.000 euro per onbetaalde arbeidsjaareenheid (aje). Dit is 57.000 euro minder dan vorig jaar en 12.000 euro meer dan het vijfjarig gemiddelde.
Grote verschillen
Glastuinders hebben te maken met een gemiddelde kostenstijging van 13 procent. De toename van de opbrengsten met 8 procent is onvoldoende om dat te compenseren. Volgens Ravensbergen zijn ook in de glastuinbouw de verschillen in inkomens tussen de bedrijven opnieuw groot.
WSER heeft vastgesteld dat dit jaar 20 procent van de glastuinbouwbedrijven het moet doen met een inkomen van minder dan 13.000 euro. Daartegenover staat dat ook weer 20 procent van de bedrijven in deze sector een inkomen per onbetaalde aje realiseert van 450.000 euro of meer.
Jukema legt uit dat de verschillen tussen de bedrijven onder meer te maken hebben met de bedrijfsuitrusting. Hij doelt daarmee met name op de aanwezigheid van wkk's, maar bijvoorbeeld ook op de mogelijkheid voor aansluiting op aardwarmte of de beschikbaarheid van externe CO2.
'We zien dat bedrijven die bijdragen aan het in balans brengen van het elektriciteitsnet soms tot een derde van hun inkomen halen uit het terugleveren van energie', geeft Jukema aan.
Overaanbod paprika's en groene planten
Over de verschillen tussen de geteelde gewassen in relatie tot de inkomens, meldt Ravensbergen dat met name snijbloemen het in 2025 goed hebben gedaan. 'Tomaten deden het gemiddeld en paprika's en groene potplanten scoorden duidelijk minder dan in 2024. Dit was vooral een gevolg van wat overaanbod op de markt en daardoor minder gunstige productprijzen.'
Voor komend jaar voorzien Ravensbergen en Jukema dat de voordelen van de verkoop van energie via wkk's minder worden, door de aangekondigde belastingsmaatregelen. Verder verwachten ze dat de arbeids- en energiekosten verder blijven stijgen, maar ook dat het aandeel van beide kostenposten op de totale kosten ongeveer gelijk blijven.
Bekijk meer over:
Lees ook
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

7635
Gebruikt, € 17.500
-

New Holland BOOMER 25
2019, P.O.A.
-

John Deere 5090M trekker 2WD (OLD) #703457
Gebruikt, P.O.A.
-

Pottinger Jumbo 8010L
2016, P.O.A.
Vacatures
Veldcoördinator en ecologisch medewerker Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Projectleider
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Gezocht; Allround bedrijfsleider Veen-natuurmelkveebedrijf
Stichting VIP Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Weer
-
Donderdag11° / 6°60 %
-
Vrijdag11° / 10°60 %
-
Zaterdag8° / 4°20 %















