Gat in opkweek biologische planten dreigt door plots staken Jongerius

Het bericht dat plantenkwekerij Jongerius eind oktober zijn bedrijfsactiviteiten met onmiddellijke ingang heeft gestaakt, kwam voor de sector als een schok. 'We waren verbaasd en geschrokken', zegt voorzitter Jan Groen van ketenorganisatie Bionext. 'Nu, een week na het nieuws, is het stof wat neergedaald maar de onzekerheid blijft groot.'

Gat+in+opkweek+biologische+planten+dreigt+door+plots+staken+Jongerius
© Erik Hiddink

Het bedrijf in het Utrechtse Houten geeft zelf geen duidelijkheid over het plotselinge besluit. 'De ondernemer achter Jongerius is volledig onbereikbaar. Hij staat blijkbaar niet open voor een gesprek', verklaart Groen. 'Die onduidelijkheid is allereerst schrijnend voor het personeel, maar ook klanten en marktpartijen weten niet waar ze aan toe zijn.'

Jongerius verzorgde de groenteplanten in de eerste fase. Zodra de planten deze eerste groeifase voorbij zijn, verkoopt het bedrijf ze aan andere tuinders, zowel aan grote afnemers als aan kleinere klanten. Volgens de voorzitter van Bionext is Jongerius goed voor 50 tot 70 procent van de biologische opkweek, een aanzienlijk aandeel. Daarnaast leverde het bedrijf ook conventioneel plantgoed.


Inventarisatie samen met sleutelspelers

Bionext inventariseert samen met sleutelspelers waar mogelijke gaten in de beschikbaarheid van biologisch plantmateriaal ontstaan. De ketenorganisatie neemt daarin een coördinerende rol. 'We kijken nu of bundeling van kleinere aanvragen en herverdeling via andere kwekers mogelijk is. Een deel van de telers heeft al alternatieve kwekers gevonden', licht Groen toe.

Toch blijft onzeker wat er bij Jongerius zelf nog kan worden opgestart. 'Er lijkt geen sprake te zijn van een faillissement, maar zolang het stil blijft, ontstaat een onoverzichtelijke situatie', zegt de voorzitter van Bionext.

Marktpartijen, financiers en afnemers laten zich volgens Groen van hun meest constructieve kant zien. 'Iedereen denkt mee. Maar hoe langer de onduidelijkheid aanhoudt, hoe meer alternatieve oplossingen er moeten worden georganiseerd.' Hij hoopt dat er eind deze week meer duidelijkheid komt.

Bekijk meer over:

Lees ook

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    6° / 0°
    40 %
  • Vrijdag
    4° / -2°
    20 %
  • Zaterdag
    4° / -1°
    20 %
Meer weer