Wiersma: geen extra hitteverbod op diertransport, bestaande afspraken werken
Nederland volgt het voorbeeld van Vlaanderen dat deze zomer diertransporten naar derde landen in juli en augustus verbood niet. De Nederlandse vee-export naar landen buiten de EU ligt sinds eind 2023 al nagenoeg stil. Terwijl slachtdieren al langer niet meer worden geëxporteerd naar derde landen.

In Vlaanderen besloot minister Ben Weyts van Dierenwelzijn deze zomer rigoureus in te grijpen: geen export van dieren buiten de EU zolang de temperaturen hittestress kunnen veroorzaken. De Nederlandse werkwijze heeft in de praktijk dezelfde uitwerking, geeft minister Femke Wiersma van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur aan in reactie op Kamervragen.
Nederland heeft sinds 31 december 2023 alle 'bilaterale bindende' afspraken over de export van herkauwers en varkens beëindigd. Sinds die tijd worden er bijna geen herkauwers of varkens naar landen buiten Europa getransporteerd. Dit is alleen nog mogelijk met een verzoekscertificering. Daarnaast is er al langer de afspraak om geen slachtdieren naar landen buiten Europa te exporteren. 'De sector houdt zich goed aan deze afspraak', geeft Wiersma aan.
De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) houdt ook toezicht op lange transporten. De NVWA controleert of die niet door gebieden rijden waar de temperatuur hoger is dan 30 graden Celsius. Is dat wel het geval, dan moet het transport anders worden gepland of mag het niet vertrekken. Tijdens het transport wordt aan de hand van gps- en temperatuurdata gecontroleerd of de temperatuur in het vervoersmiddel niet boven de 35 graden komt. Dat is de grens waarop NVWA handhaaft.
Grens van 30 graden
Dierenwelzijnsorganisaties en Kamerleden pleiten al langer voor een vervoersverbod wanneer de temperatuur de 30 graden aantikt. De minister erkent dat hittestress een serieus risico vormt en verwijst naar het Nationaal plan voor veetransport bij extreme temperaturen, dat in samenwerking met de sector is opgesteld. De NVWA handhaaft daarop en legde in 2024 geen boetes op. Over 2025 zijn nog geen specifieke controles of overtredingen gemeld.
In opdracht van de minister loopt er een onderzoek naar de impact van het verlagen van de maximumtemperatuur op het dierenwelzijn en ondernemers. De NVWA en de sector verkennen onder andere de mogelijkheden en belemmeringen van 's nachts slachten. De uitkomst van die verkenning – waaronder een pilot voor 's nachts slachten op een roodvleesslachthuis – wil Wiersma eerst afwachten.
In reactie op Kamervragen verwijst de minister verder naar de Europese Commissie. Die heeft Nederland gevraagd de maximumtemperatuur voor diertransport niet te verlagen zolang de onderhandelingen over de herziening van de transportverordening nog lopen.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners




Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Rumptstad Stoppelploeg
Gebruikt, P.O.A.
-
Kuhn GA381 1 elements hark
Gebruikt, P.O.A.
-
Burma 11-275
Gebruikt, € 1.500
-
Gianni Ferrari Turbo 4 Fifty
2017, P.O.A.
Vacatures
Medewerker Akkerbouw
Landbouwbedrijf Oosthof - Rilland
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Stagiair(e) Redacteur Akker- en Tuinbouw
Nieuwe Oogst - NL
Stagiair(e) Redacteur Agrarische Markten
Nieuwe Oogst - NL
Veldmedewerker Pacht Provinciale gronden (16-24 uur)
Provincie Fryslân - NL
Weer
-
Dinsdag17° / 8°30 %
-
Woensdag17° / 8°5 %
-
Donderdag15° / 9°5 %