Waterschap wil gezuiverd afvalwater hergebruiken in strijd tegen droogte

Waterschap Aa en Maas wil gezuiverd afvalwater grootschalig hergebruiken in het Noord-Brabantse Land van Cuijk. Het idee is de afgelopen maanden verder uitgewerkt en onderzocht.

Waterschap+wil+gezuiverd+afvalwater+hergebruiken+in+strijd+tegen+droogte
© Vidiphoto

De rioolwaterzuivering in Land van Cuijk produceert ongeveer 1.150 kubieke meter gezuiverd water per uur. Daarvan wordt een klein deel benut in de regio. Uit berekeningen van het waterschap blijkt dat in droge tijden zelfs met een fractie van dat water de grondwaterstand in een groot gebied flink kan stijgen. Het waterschap werkt samen met de provincie, gemeente, ZLTO en terreinbeheerders.

Normaal gesproken wordt gezuiverd afvalwater vanuit de rioolwaterzuivering in de rivier de Maas geloosd. 'Het water verdwijnt uit het gebied. Wij vinden dat zonde, want juist in droge tijden hebben natuur, landbouw en inwoners behoefte aan extra water', stelt het waterschap. Het project moet bijdragen aan een circulaire kringloop. Het water kan worden gebruikt voor het aanvullen van beken die anders droogvallen en voor infiltratie in de bodem om grondwaterreserves aan te vullen. Boeren en bedrijven kunnen het gebruiken als alternatieve waterbron.


Land van Cuijk is gevoelig voor droogte en hierdoor geschikt voor de plannen van het waterschap. 'Beken vallen regelmatig droog en de grondwaterstand daalt. De gebruikelijke maatregelen, zoals het verhogen van waterpeilen, zijn niet altijd genoeg om de problemen structureel aan te pakken', merkt Aa en Maas.


Waterkwaliteit verbeteren

Hergebruik is pas echt mogelijk, als de waterkwaliteit wordt verbeterd. Dit kan door extra zuiveringsstappen, zoals actieve kool, ozon en membraanfiltratie. 'Zo ontstaat water van hoge kwaliteit, dat veilig kan worden gebruikt voor landbouw, natuur en industrie', stelt het waterschap. Een deel van deze technieken wordt al gebruikt bij het verwijderen van medicijnresten.

Op deze schaal is dit concept in Nederland nog niet eerder onderzocht. Zo liggen er volgens waterschap Aa en Maas juridisch, financieel en organisatorisch nog uitdagingen. 'Samen met onze partners willen we in het najaar van 2025 de plannen verder in detail uitwerken.'

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    22° / 15°
    40 %
  • Vrijdag
    20° / 12°
    20 %
  • Zaterdag
    23° / 10°
    5 %
Meer weer