Pootgoedoogst in Oost-Nederland start drie weken eerder dan normaal
De oogst van pootaardappelen in Oost-Nederland is dit jaar drie weken eerder begonnen dan gemiddeld. Bij Hulshoff Landbouw in het Gelderse Groenlo werden begin vorige week al de eerste poters geoogst. Na een week te hebben stilgelegen, ging woensdag de rooibek weer aan de grond.

Donderdag en vrijdag was een perceel in het Overijsselse Markelo aan de beurt. Twee zelfrijdende tweerijige zeefbandrooiers van Dewulf rooien een pootgoedperceel van 25 hectare. Omdat het stuk 35 kilometer van het bedrijf af ligt, zet Hulshoff zeven kippercombinaties in om constant door te kunnen blijven oogsten. Een enkele rit is zeker vijftig minuten rijden.
'We hebben nog een paar andere percelen richting Markelo en Goor, anders is het ook niet de moeite', vindt akkerbouwer Derck Hulshoff. De oogstomstandigheden op het betreffende perceel in Markelo zijn goed. De zandgrond is mooi zacht en het stuift nog niet te hard. De rooisnelheid ligt tussen 4 en 7 kilometer per uur, afhankelijk van de zwaarte van de grond.

Hulshoff is blij dat hij al is begonnen met de pootgoedoogst. 'De aardappelen kunnen het al hebben, de kwaliteit is goed en de poters zijn aan de maat. Een deel is zelfs al te grof. Alles wat valt onder de maat 55 millimeter opwaarts, gaat weg als consumptieaardappel. Dat is jammer. Maar nog eerder rooien had niet gekund. Ik schat dat we bruto zo'n 40 ton per hectare oogsten.'

Het tal van het ras Arizona valt de akkerbouwer wat tegen. 'Daarom zijn de poters ook zo grof geworden. Bij percelen die we later hebben gepoot, is het tal iets meer', zegt Hulshoff. Het Gelderse bedrijf pootte de Arizona-aardappelen op 7 en 8 april. Mooi op tijd dus.
Over het groeiseizoen zegt Hulshoff dat het 'nog nooit zo makkelijk' is geweest. 'Zeker als je het vergelijkt met vorig jaar. Dit seizoen hebben we in de Achterhoek wel wat percelen moeten beregenen, maar elders niet', meldt de pootgoedteler. Ook voor wat betreft ziekten en plagen is het rustig gebleven. 'Phytophthora heb ik dit jaar niet gezien.'

Hulshoff teelt in totaal 700 hectare aardappelen, waarvan 550 hectare pootgoed. De rest betreft consumptie- en zetmeelaardappelen. Het bedrijf nam in 2019 het soortgelijke bedrijf Wullink in het Gelderse Hengelo over. Samen met een compagnon is Hulshoff eigenaar van het samengevoegde akkerbouwbedrijf.

Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners



Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Deutz-Fahr DX 4.30 trekker 2WD
Gebruikt, P.O.A.
-
Gebruikt, P.O.A.
-
Kuhn GF8501 schudder
2006, P.O.A.
-
Case IH PUMA 165MC
2019, P.O.A.
Vacatures
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
"Wij zoeken jou, natuurlijk!" Een gedreven veldmedewerker met oog voor gezonde landbouw.
Coöperatie Natuurrijk Limburg - Roermond
Meewerkend voorman/-vrouw teelt
IBN - Beugen
Weer
-
Maandag28° / 10°0 %
-
Dinsdag30° / 14°5 %
-
Woensdag30° / 15°15 %