Onderzoek: Belgisch Witblauwen maken betere biest dan Holstein-koeien
De kwaliteit van de biest van Belgisch Witblauwen is over het algemeen beter dan die van de Holstein. Dit komt onder meer doordat Belgisch Witblauwen minder melk geven, waardoor de concentratie in de biest hoger is.
Deze conclusie gaf onderzoeker Karen Goossens van het Instituut voor Landbouw-, Visserij- en Voedselonderzoek (ILVO) dinsdag 17 december tijdens de themadag 'Biest en ontsmetting' in het Vlaamse Melle. Tegelijkertijd geeft ze aan dat het kwaliteitsverschil niet altijd even gemakkelijk te interpreteren is. 'Beide soorten kennen een ander biestmanagement en staan in andere stallen. Maar dat de kwaliteit anders is, is zeker.'
Goossens beweert dat de biest van Belgisch Witblauwen 90 gram immunoglobulinen per liter bevat. Bij Holstein-koeien is dit 70 gram. In het bloedserum wordt 22 gram per liter gevonden bij de Belgisch Witblauwen, tegen 15 gram bij de Holsteins.
Naast antistoffen komen via de biest ook bacteriën naar het kalf, zoals lactococcus, de melkzuurbacterie en lachnospiraceae. Die kunnen de darmgezondheid van het kalf op een positieve manier beïnvloeden. 'Een goede hygiëne is daarbij wel belangrijk, want ongunstige bacteriën – zoals E. coli – liggen op de loer', stelt de onderzoeker.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Kuhn GF 17012 schudder
Gebruikt, € 34.000
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X590 (ZUI) #692208
Gebruikt, € 10.694
-
John Deere Tractor 6175R (SOM) #64452
Gebruikt, € 72.500
-
John Deere Tractor 6215R (LIE) #30354
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
"Wij zoeken jou, natuurlijk!" Een gedreven veldmedewerker met oog voor gezonde landbouw.
Coöperatie Natuurrijk Limburg - Roermond
Meewerkend voorman/-vrouw teelt
IBN - Beugen
Weer
-
Zondag22° / 15°60 %
-
Maandag20° / 12°30 %
-
Dinsdag20° / 12°25 %