West wil Proeftuin Veenweiden
West-Nederland - Om de ammoniakemissie in de westelijke veenweiden te verminderen en stikstof beter te benutten, wil LTO Noord de Proeftuin Veenweiden optuigen. Die moet praktische oplossingen aan veehouders bieden.
Mike SchellartLTO Noord Utrecht, Noord- en Zuid-Holland hebben inmiddels hiervoor een samenwerkingsverband opgezet met het Veenweiden Innovatiecentrum (VIC), Wageningen UR Livestock Research en de adviesbureaus ETC en PPP Agro-Advies.
‘Het moet een combinatie van praktijk en wetenschap worden waarbij boeren, overheid en wetenschappers samenwerken om de stikstof- en ammoniakemissie terug te dringen’, zegt Simon Ruiter van LTO Noord. Samen met LTO-bestuurders Arie Verhorst, Pieter van der Grift en Niels den Besten trekt hij het initiatief.
Alleen de financiën zijn nog niet rond. Het project zit nog in het stadium van planvorming. Ruiter verwacht dat LTO Noord Fondsen en de zuivelsector aan de westelijke proeftuin willen bijdragen. Daarnaast is geld van de provincies Utrecht, Noord-en Zuid-Holland nodig. ‘De overheid heeft als doelstelling landelijk 10 kiloton stikstof te reduceren. Dus zij hebben ook een verantwoordelijkheid’, vindt innovatiemanager Frank Lenssinck van het VIC, ook aanjager van het project.
De opzet van Proeftuin Veenweiden is analoog aan de Proeftuin Natura 2000 Overijssel. De bedoeling is dat boeren op hun bedrijven experimenteren met praktische maatregelen. Lenssinck: ‘We willen een gereedschapskist ontwikkelen waar veehouders mee aan de slag kunnen, zoals het oogstmoment van gras, het inschaarmoment van koeien, onderwaterdrainage en waterpeilbeheer.’
Prioriteit
De prioriteit ligt op het managen van stikstofleverend vermogen uit de bodem, vervolgt de innovatiemanager. ‘Dat past veel beter dan dure maatregelen als emissiearme stallen bouwen. Simpel gezegd, hoe beter de benutting van alle externe stikstofbronnen, hoe minder ammoniak, hoe meer ruimte voor bedrijfsontwikkeling.’
Aanleiding om de proeftuin op te tuigen is dat de stikstofdepositie in Natura 2000-gebieden in de veenweiden zorgen baart. Naast de landbouw worden verkeer en vervoer en de industrie verantwoordelijk gehouden voor het teveel aan stikstof. ‘Of je het ermee eens bent of niet, om je heen zie je allerlei andere sectoren ruimte claimen. We zullen daarom moeten meebewegen en aan de slag gaan met het optimaal inkleden van de stikstofruimte’, aldus Ruiter.
Ook moet de proeftuin een bijdrage leveren aan de Kaderrichtlijn Water. Lenssinck: ‘Logisch, omdat de uiteindelijke maatregelen voor een groot deel overeenkomen.’
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 6155M trekker (DRO) #705202
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6M 185 trekker (BIE) #693693
Gebruikt, P.O.A.
-

Fendt 311LSA
Gebruikt, P.O.A.
-

Kverneland KKLD100-200
2011, P.O.A.
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Medewerker bedrijfsplannen en subsidies
EVO Kompas - Oirschot
Vrachtwagenchauffeur CE Dagdienst Fulltime / Parttime
Limax BV - Horst, Horst Aan De Maas
(Senior) Agrarisch Vastgoed Adviseur
Klaver Agrarisch Vastgoed - Nieuwe Niedorp, Hollands Kroon
Weer
-
Donderdag17° / 13°90 %
-
Vrijdag18° / 11°65 %
-
Zaterdag19° / 9°20 %












