Sensoren en slimme doppen drukken spuitkosten voor fruitteler
Door 20 tot 40 procent te besparen op hun middelengebruik, verdienen fruittelers met precisietechnieken voor plaatsspecifieke toepassingen hun investering terug in afzienbare tijd. Deze week werden enkele spuitmachines met detectiesystemen gedemonstreerd op een fruitteeltbijeenkomst van LLTB in Zuid-Limburg.
‘Middelen worden alleen maar duurder’, is de ervaring van fruitteler Eric Huids. ‘Wij rekenen voor ons bedrijf per hectare inmiddels met 4.000 euro aan kosten voor de gewasbescherming. Als we tot meer dan een kwart minder middelen hoeven te gebruiken, dan levert dat een behoorlijke besparing op.’
Huids heeft in het Limburgse Vilt een fruitbedrijf van ongeveer 35 hectare met voornamelijk appels en daarnaast ook peren en kersen. Op het bedrijf organiseerde de sectorgroep fruit van LLTB deze week een inspiratiebijeenkomst met als thema ‘Grip op bemesting, water en gewasbescherming’. Onderdeel van het programma was een demonstratie van twee spuitmachines die zijn uitgerust met precisietechnieken.
In een aanplant van het appelras Tessa in het tweede groeijaar demonstreerde fabrikant Munckhof een getrokken boomgaardspuit die is uitgerust met de Vision Spray-techniek. Op basis van laserstralen brengt deze techniek de hoogte, vorm en bladerdichtheid van de fruitbomen in kaart.
Pulserende doppen
‘De realtime-aansturing via pulserende doppen zorgt ervoor dat alleen spuitvloeistof wordt afgegeven waar het gewas staat’, vertelt salesmanager Joris Jans. De besparing op het middelengebruik schat hij op 20 tot 40 procent, afhankelijk van het tijdstip in het jaar en de grootte van de bomen. ‘Hoe kleiner de bomen des te groter de besparing. Op deze jonge bomen komt dat zeker in de buurt van 40 procent.’
Munckhof monteert de Vision Spray-techniek ook op drierijige spuitmachines. Over de investering zegt Jans dat de nieuwe techniek als optie voor eenrijige spuitmachines uitkomt op een meerprijs van zo’n 17.000 euro en ongeveer het dubbele daarvan voor een drierijer. ‘We gaan uit van een besparing van 600 tot 1.200 euro per hectare op jaarbasis. Het betekent dat op een gemiddeld fruitbedrijf de investering in één tot hooguit drie jaar is terugverdiend.’
Fabrikant Hol Spraying Systems brengt voor de precisiebespuitingen in boomgaarden de Intelligent Spray Application op basis van de BBLeap-technologie op de markt. Op spuitmachines met dit systeem zijn de detectiesensoren bevestigd direct voor de spuittank.
Sluiten bij lege ruimtes
Bij het rondrijden door de jonge appelaanplant van Huids is de werking van de pulserende doppen duidelijk zichtbaar. De doppen staan open als bladmassa wordt gedetecteerd en sluiten bij lege ruimtes op de te behandelen rijen.
Hendrik Hol legt staande naast de spuitmachine uit dat de BBLeap-technologie ervoor zorgt dat zelfs op boomniveau de afgifte van de spuitdoppen gevarieerd kan worden. In de broek van de boom met veel bladmassa wordt dan meer spuitvloeistof afgegeven dan bovenin in de boom met minder bladvolume. Hol zegt dat hij rekent met een besparing op de toegediende spuitvloeistof van gemiddeld zo’n 30 procent.
‘Naast de besparing is ook de efficiëntie van de gebruikte middelen van toegevoegde waarde’, stelt Hol. Dat speelt volgens hem bijvoorbeeld als fruittelers Captan willen spuiten voor de schurftbestrijding. De toegestane dosering van het fungicide per hectare is beperkt na een herbeoordeling. ‘Dan is het extra belangrijk dat het middel daar gespoten wordt waar het nodig is.’
Investering van 35.000 euro
Inmiddels rijden op zes Nederlandse fruitbedrijven spuitmachines rond die gebruikmaken van de precisietechnologie van Hol. De machinefabrikant vertelt aan de Limburgse fruittelers dat de investering in de Intelligent Spray Application op standaard boomgaardspuitmachines met masthoogtes van 2,60 tot 3,40 meter uitkomt op ongeveer 35.000 euro.
Voor het geïnvesteerde bedrag hebben fruittelers ook de mogelijkheid om een volledige boomdetectie uit te voeren. Zij kunnen dat vervolgens gebruiken voor het maken van bijvoorbeeld een dunprofiel om daarmee via gps-taakkaarten chemische bloem- of vruchtdunning ook volledig plaatsspecifiek in variabele doseringen uit te voeren.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Kuhn GF8501 TO schudder
Gebruikt, P.O.A.
-

New Holland BOOMER 25
2019, P.O.A.
-

Valtra T234A
Gebruikt, P.O.A.
-

Pöttinger Servo 3000P wentelploeg (HIL) #779281
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Senior Adviseur Gewassenverzekeringen
AgriVer U.A. - Zoetermeer
Onderzoeker Agro-ecologie en Biodiversiteit
Louis Bolk Instituut - Bunnik
Onderzoeker Melkveehouderij
Louis Bolk Instituut - Bunnik
Voorzitter van de landelijke vakgroep Vleesveehouderij
LTO Nederland - NL
Agriwerker
Stichting Proefboerderijen Noordelijke Akkerbouw - Munnekezijl, Noordoost-Friesland
Weer
-
Zaterdag29° / 15°0 %
-
Zondag28° / 17°0 %
-
Maandag29° / 15°0 %
















