Nederland importeert meer kersen dan het exporteert

Nederland importeert meer kersen dan het exporteert. In 2025 komt de import uit op 8,3 miljoen kilo tegenover een export van 4,1 miljoen kilo. Opvallend is dat 95 procent van de Nederlandse consumptie plaatsvindt in slechts tien weken. Dat blijkt uit de Factsheet Kers 2025 van GroentenFruit Huis, gebaseerd op gegevens van onder meer CBS, Eurostat, YouGov en Circana.

Zo’n 95 procent van de kersenconsumptie in Nederland vindt plaats in slechts tien weken.
© APA

Op Europees niveau is Nederland een kleine speler. In 2025 wordt een oogst van 6,5 miljoen kilo verwacht op een areaal van 545 hectare. De totale Europese productie bedraagt 543 miljoen kilo. Spanje en Griekenland zijn met respectievelijk 124 miljoen en 123 miljoen kilo de grootste producenten. Italië staat op de derde plaats met 86 miljoen kilo.

Spanje is met 37 procent de belangrijkste leverancier van kersen aan Nederland, gevolgd door Nederland zelf als doorvoerland binnen de handelsstromen (24 procent) en België (17 procent). Aan de exportzijde is Duitsland met 30 procent de belangrijkste bestemming, gevolgd door België (12 procent) en Spanje (8 procent).

Gelderland grootste kersenprovincie

De Nederlandse kersenteelt is sterk geconcentreerd in een beperkt aantal provincies. Bijna de helft van het areaal bevindt zich in Gelderland (47 procent). Utrecht volgt met 13 procent, gevolgd door Noord-Brabant (12 procent) en Limburg (11 procent). Het areaal is de afgelopen jaren vrij stabiel gebleven.

Nederlanders eten jaarlijks gemiddeld 600 gram kersen per persoon. Opvallend is dat 95 procent van die consumptie plaatsvindt in slechts tien weken, van eind mei tot begin augustus. Daarmee behoren kersen tot de meest uitgesproken seizoensproducten in het Nederlandse fruitschap.

In de supermarkt wordt het grootste deel van de jaarlijkse kersenaankopen gedaan tussen week 22 en week 32. De hoogste afzet wordt bereikt rond week 25, wanneer kersen goed zijn voor 15 tot 16 procent van de jaarlijkse verkopen. Volgens GroentenFruit Huis onderstreept dit het uitgesproken seizoenskarakter van het product.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    29° / 15°
    0 %
  • Zondag
    28° / 17°
    0 %
  • Maandag
    29° / 15°
    0 %
Meer weer