'Houd koers in het Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer'
Het is alweer twee weken geleden dat de Tweede Kamer de begroting van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur voor 2026 behandelde. Een onderwerp dat prominent aan bod kwam, is de financiering van het Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer (ANLb). Verschillende Kamerleden constateerden achtereenvolgens dat daarop fors bezuinigd wordt of juist dat van bezuiniging geen sprake is. Aan de mist van bedragen en budgetverschuivingen valt geen touw meer vast te knopen.
Het vorige kabinet kondigde een ambitieuze uitbreiding van het ANLb aan door hier structureel 500 miljoen euro per jaar voor beschikbaar te stellen. Een terechte ambitie: het stelsel van boerencollectieven is bewezen effectief. Vanuit Europa wordt met bewondering gekeken naar de Nederlandse aanpak, met maar liefst 13.000 deelnemende boeren en tuinders.
Inmiddels tekent zich af dat 135 miljoen euro definitief dreigt te verdwijnen. Voor de 365 miljoen euro die dan overblijft, is onduidelijk of het wordt ingezet op het ANLb-stelsel of dat het in bredere zin wordt ingezet op agrarisch natuurbeheer. Daar kunnen ook tal van andere doelen onder vallen.
Die verschuiving is een risico, maar kan ook kansen bieden. Een risico, omdat verdere opschaling van het ANLb een randvoorwaarde is om biodiversiteitsdoelen te halen. En een kans, omdat het ANLb helaas nog steeds geen verdienmodel voor deelnemende agrariërs is. Juist via het bredere agrarisch natuurbeheer kan een toeslag worden uitgewerkt voor bedrijven die op grotere schaal deel willen nemen aan het stelsel.
Aan de mist van bedragen en budgetverschuivingen valt geen touw meer vast te knopen
Agrarisch natuur- en landschapsbeheer zoals we dat in Nederland vormgeven, is goud waard. We roepen de politiek op om dat te koesteren en zorgvuldig door te ontwikkelen. Geen politieke wispelturigheid! Samen met BoerenNatuur blijven we ons daar hard voor maken.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere Z515E ZEROTURN 48" (HEN) #692998
Gebruikt, P.O.A.
-

Lely Lotus 900 schudder
2008, P.O.A.
-

John Deere 3033R compacttrekker (MAA) #776890
Gebruikt, P.O.A.
-

Front PTO valtra 4 serie
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Accountmanager Organische Bodemverbeteraars
Comgoed B.V. - NL
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Senior Adviseur Gewassenverzekeringen
AgriVer U.A. - Zoetermeer
Onderzoeker Agro-ecologie en Biodiversiteit
Louis Bolk Instituut - Bunnik









