Dikke fractie mest uit Groene Hart wordt potgrond
Op het bedrijf van veehouder Rick van Boheemen in Leidschendam is donderdag de eerste dikke fractie van zijn mest gehygiëniseerd, waardoor het geschikt is gemaakt om te verwerken in potgrond. Potgrondbedrijf Culvita verwerkt de gehygiëniseerde mest als proef in potgrond.
Een aantal partijen in het Groene Hart hebben de handen ineengeslagen, nu door het verdwijnen van derogatie een mestoverschot ontstaat in het Groene Hart. Trekkers zijn Culvita, LTO Noord Groene Hart en de Greenport Boskoop. De gemeente Alphen aan de Rijn en de Rabobank ondersteunen het project.
Het is een deeloplossing voor de veehouderij die teveel mest heeft en voor de boomkwekerij, die alternatieven zoekt voor veen in potgrond, omdat de winning daarvan natuur beschadigt en veel CO2 uitstoot. De boomkwekerij verenigd in de Greenpoort regio Boskoop onderzoekt daarom al een paar jaar alternatieven voor veen in potgrond. Het bijmengen van de dikke fractie van rundveemest in potgrond in de boomkwekerij gebeurt al bij Potgrondbedrijf Culvita in Hazerswoude-Rijndijk.
Drie stappen
Rundveemest moet drie stappen ondergaan voordat het geschikt is om bij te mengen. De eerste is mestscheiding. Diverse veehouders laten dat al doen, meestal door een mobiele mestscheider. De tweede stap is hygiëniseren. De dikke fractie wordt in minimaal 20 uur verhit tot 70 graden, vooral om ziektekiemen te doden. Sinds kort kan dat ook met een mobiele installatie. Op het bedrijf van Van Boheemen verwerkte die installatie donderdag de eerste dikke fractie die Culvita in potgrond verwerkt.
Uit proeven van Culvita en Delphy blijkt dat verwerkte dikke fractie in potgrond teelttechnisch geen problemen oplevert. Tot nu toe gebruikt Culvita mest uit Brabant, maar de Greenport wil veen in potgrond juist vervangen door regionale reststromen en ook de gemeente Alphen aan de Rijn stimuleert dat sterk.
Kansrijke resultaten
De eerste resultaten zijn heel kansrijk. Maar de boomkwekerij moet wel zekerheden hebben dat de potgrond een constante kwaliteit heeft en fytosanitair veilig is. Daarom is het ook van belang dat de potgrond met dikke fractie het RHP-certificaat krijgt. Voor verdere opschaling is een zorgvuldig proces en het verkrijgen van dit certificaat zeer belangrijk, benadrukte Harmen van Dam van de Greenport eerder in Nieuwe Oogst. Bovendien is er nog onderzoek nodig voor welke teelten zulke potgrond geschikt is en welke combinaties van grondstoffen het beste mengel oplevert.
De initiatiefnemers maakten al gebruik van een Leader-subsidie en een EIP-subsidieverzoek van de Greenport Boskoop voor half miljoen euro om verdere kennis op te doen voor het hele traject, is recent gehonoreerd.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

PZ CM135 trommelmaaier
Gebruikt, P.O.A.
-

Z665 Hydro
Gebruikt, € 2.000
-

Pottinger HIT HT 11100 schudder (BIE) #693508
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 5080M trekker (HAE) #60387
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Administratief medewerker Akker,- Land of Tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Voorzitter vakgroep Geitenhouderij
LTO Nederland - NL
Bestuurslid Vakgroep Konijnenhouderij
LTO Nederland - NL
Directeur Verenigingsbureau VAB
VAB - NL
Veldcoördinator en ecologisch medewerker Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Weer
-
Zondag3° / -3°60 %
-
Maandag6° / 0°85 %
-
Dinsdag6° / 0°45 %
















