'Alleen maar leuke dingen doen gaat vervelen'

Ik hoor het steeds vaker om me heen. Mensen roepen dat ze alleen nog maar leuke dingen willen doen. Misschien is het de tijdgeest bij de middelbareleeftijdgroep waar ik me in bevind. Er is niks mis met leuke dingen doen in je leven. Maar op den duur wordt het gewenning en gaat het vervelen.

%27Alleen+maar+leuke+dingen+doen+gaat+vervelen%27
© Dirk Hol

De Zwarte Cross is een geweldig festival voor de gegoede burgerij en een feest van herkenning. Maar elk weekend de Zwarte Cross gaat echt wel vervelen.

Minder gezellig wordt het wel in de varkenshouderij. Na een lange tijd van stabiele prijzen zijn ze in een glijbaan naar beneden gegaan. Niemand die echt begrijpt waarom. Er zijn genoeg slachthaken en er is minder varkensaanbod. Laten we ons er maar niet druk over maken. We hebben daar als producent toch geen invloed op. We hebben onze marktmacht ooit weggegeven aan de slachterijen en misschien is dat maar goed ook.

Kijk eens naar Vion. Ooit de trots van de sector. Nu is het een bedrijf dat al twintig jaar de val van het Romeinse Rijk in versnelde vorm ten tonele brengt. Elke keer staat er weer een nieuwe bestuurder die het zegt beter en anders te doen. Het is echter elke keer permanent crisismanagement. Veel te veel management en te weinig werkers. Een slachthuis run je niet vanaf de bok, maar tussen de paarden die de kar trekken.

Vion brengt de val van het Romeinse Rijk versneld ten tonele

Jaco Geurts, varkenshouder in Scherpenzeel (GD)

En er valt toch minder te slachten de komende jaren. Volgens de cijfers zijn we qua aantal varkens terug op het niveau van de jaren zeventig. Ik denk dat er op sommige burelen wel een flesje is losgetrokken. Het is toch mooi gelukt om onze mooie sector kleiner te maken.

Niet dat het aantal varkens van invloed is op de uitstoot van stikstof. Die blijft gewoonweg veel te hoog en dat gaat niet veranderen door het dalende aantal varkens in Nederland. We leven steeds meer in een maatschappij die niks tolereert van bedrijven. Dat geldt niet alleen voor de veehouderij.

Het terugdringen van de uitstoot zal de grootste uitdaging worden voor de sector. In een krimpende afzetmarkt zal niet graag worden geïnvesteerd. Dat is juist altijd een kracht geweest van de varkenshouderij. Problemen werden en worden opgelost door bedrijven om de sector heen. Die zullen straks hun heil ergens anders gaan zoeken. En laten we het maar niet hebben over het onderwijs dat steeds verder uitgehold zal worden door een gebrek aan aanbod. Terwijl alles begint bij het vergaren van kennis.

Je zou haast somber worden van deze column, terwijl we leven in de mooiste tijd van het jaar. In deze tijd van het jaar alleen maar leuke dingen doen. Laten we dat maar gaan doen met z'n allen ... leuke dingen.

Bekijk meer over:

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Vrijdag
    24° / 14°
    15 %
  • Zaterdag
    25° / 12°
    0 %
  • Zondag
    26° / 12°
    0 %
Meer weer