Fatale erfelijke afwijking bij kalveren
Als gevolg van een erfelijke aanleg kunnen kalveren sterven. Acht procent van alle Duitse Holstein-dieren zijn drager van deze ziekte. Wanneer door een kruising een kalf de eigenschap dubbel heeft, gaat het dier als gevolg van diarree dood.
Een onderzoeksgroep van dataverzamelaar Vit in Verden, het Vee Instituut Kiel, de Universiteit Diergeneeskunde Hannover en de Technische Universiteit van München ontdekten de aanleg bij het Holsteinras.
Kalveren viel op door verlies van eetlust, onvoldoende ontwikkeling en diarree. Dat laatste bleek, ondanks veterinaire inspanningen, fataal. Uit onderzoek blijkt dat ongeveer 0,16 procent van de geboren kalveren de fatale ziekte heeft.
Genomics
Met behulp van genomics is vervolgens de lokatie van het gen vastgesteld. Hieruit bleek dat de stier Maughlin Storm een drager is van deze ziekte. Dat geldt ook voor 8 procent van de Duitse Holstein-populatie.
Deze stier heeft in Nederland nu bijna 3300 dieren aan de melk. Diens populaire zoon Talent is met ruim 8800 dochters in Nederland een stuk populairder.
Binnenkort publiceert Vit een lijst met stieren die drager zijn van de ziekte.
Test
Inmiddels is een test ontwikkeld, waarmee voor 80 procent zekerheid kan worden gesteld of een dier drager is.
Bekijk meer over:
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

RS330 VRF
Gebruikt, € 750
-

John Deere 5090M trekker 2WD (OLD) #703457
Gebruikt, P.O.A.
-

KUHN VARI-MASTER PLOEG (REU) #28242
Gebruikt, € 42.500
-

John Deere 6R 110 trekker (BIE) #518962
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Beleidsmedewerker Boomkwekerij
Royal Anthos - Hillegom
Teamleider teelt
IBN - Schaijk
Technisch Specialist
Pater Bloembollen - Spierdijk
Weer
-
Vrijdag6° / 4°5 %
-
Zaterdag10° / 4°90 %
-
Zondag11° / 8°90 %











