Geen grote tekorten door noodweer in Spanje en Marokko

Incidenteel zijn minder peulvruchten, zachtfruit, kruiden en tomaten beschikbaar vanwege de aanhoudende slechte weersomstandigheden in Spanje en Marokko. Toch stellen supermarkten dat de Nederlandse consument weinig zal merken van een kleinere aanvoer.

De slechte weersomstandigheden in Spanje en Marokko beïnvloeden de beschikbaarheid van bepaalde producten in de Nederlandse supermarkten. Toch zullen consumenten er volgens Jumbo, Albert Heijn en Lidl niet bijzonder veel van merken.
© Twan Wiermans

Op dit moment zijn er geen signalen dat er structurele tekorten ontstaan, meldt woordvoerder Esmee van Breugel van brancheorganisatie GroentenFruit Huis. Zij wijst erop dat er voor de Nederlandse consument voldoende alternatieven zijn voor groenten en fruit die vanuit met name Zuid-Europa en Marokko worden aangevoerd.

'Zo zijn er op dit moment meerdere wintergewassen, zoals diverse koolsoorten en prei, van Nederlandse bodem beschikbaar. Ook komen de eerste Nederlandse vruchtgroenten alweer uit de kas. Denk aan komkommers en tomaten. Binnen productgroepen zijn er vaak goede alternatieven, waardoor de consument in de winkel keuze blijft houden', benadrukt Van Breugel.

Overigens stelt de woordvoerder dat GroentenFruit Huis geen exact beeld heeft van de tuinbouwgebieden in Spanje en Marokko die het zwaarst zijn getroffen door het noodweer. Wel bevestigt zij dat de aanvoer van sommige producten lager is door de weersomstandigheden. Volgens haar verschilt de beschikbaarheid van groenten en fruit per product en herkomst. 'Verder verandert de situatie van week tot week en zijn de ontwikkelingen slecht voorspelbaar.'

Minder volume en lagere kwaliteit

Directeur Gerard van den Anker van veiling Zaltbommel ervaart ook enige schaarste als het gaat om de import van groenten en fruit die ook bij de veiling voor de klok komen. 'Niet alleen het volume is minder dan normaal, ook de kwaliteit van de importproducten valt tegen vanwege het slechte weer in de Zuid-Europese landen. Voor ons gaat het dan vooral om de aanvoer van vollegrondsgroenten en aardbeien.'

Als alternatieven voor de aanvoer uit Spanje ziet Van den Anker dat er nu meer handel met bijvoorbeeld Egypte op gang komt, zeker voor aardbeien. Daar zit volgens hem wel potentieel om de komende jaren verder uit te bouwen.

'Daarnaast merken we dat onze Nederlandse afnemers nu met smart zitten te wachten op product uit eigen land. Ook dat geldt met name voor de aardbeien', vervolgt Van den Anker. 'De eerste aanvoer verwachten we begin maart. Nederlands product kan zich nu goed onderscheiden van de import en dat is wellicht ook positief voor de prijsvorming.'

Goed verdelen over winkels

Supermarkten herkennen het beeld dat er geen structurele tekorten zijn vanwege het slechte weer in Spanje, Portugal en Marokko. Lydia van der Meer vertelt namens Jumbo dat er met name minder verse peulvruchten en tomaten op voorraad zijn. 'Verse kruiden zijn bij ons wel voldoende beschikbaar. Deze en volgende week hebben we waarschijnlijk nog last van minder volume dan we gewend zijn. De voorraad peulvruchten en tomaten proberen we zo goed mogelijk te verdelen over onze winkels.'

Van de versproducten die Jumbo verkoopt komt zo'n 75 procent uit Nederland. Dat aanbod is te herkennen aan het Dichtbij-logo. Van der Meer zegt dat er met name in het winterseizoen enige aanvoer is vanuit het buitenland. 'Voor tomaten gaat het in die periode om bepaalde soorten. Maar bijvoorbeeld cocktail- en trostomaten halen we jaarrond uit Nederland.'

Ook Albert Heijn ziet dat sommige vakken op de groente- en fruitafdeling minder gevuld zijn dan de klanten gewend zijn. In een reactie meldt de retailer dat het bij een beperkte beschikbaarheid onder meer gaat om peulvruchten, zachtfruit, diverse kruiden en tomaten. 'Samen met onze telers, boeren en leveranciers werken we er hard aan om eventuele ongemakken voor klanten zoveel mogelijk te beperken', verklaart een persvoorlichter.

Volgens de eigen woordvoering is Lidl goed opgewassen tegen de gevolgen van de tijdelijke weersinvloeden in Zuid-Europa. De supermarktketen zegt dat dit komt door de goede samenwerking met vaste leveranciers. 'Hierdoor kunnen we onze winkels blijven bevoorraden en blijft de continuïteit van ons assortiment gewaarborgd. Voor de categorie zachtfruit is het door de weersomstandigheden uitdagender, maar ook daar doen we er alles aan om de beschikbaarheid op orde te houden', schrijft Lidl.

Lees ook

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    9° / 6°
    70 %
  • Vrijdag
    3° / 1°
    40 %
  • Zaterdag
    2° / -2°
    20 %
Meer weer