Ridderzuring is gericht en met capaciteit te verslaan
Ridderzuring is een van de hardnekkigste onkruiden in grasland. Op een demonstratie van Deltaplan Agrarisch Waterbeheer (DAW) in het Gelderse Voorst zijn onlangs drie methoden getoond om het onkruid te bestrijden.

Door zijn omvangrijke wortelstelsel is de plant bijna niet uit te roeien. Ridderzuring bevat 7.000 tot 60.000 zaden die na enkele weken al kiemkrachtig zijn. Niets doen is dus geen optie.
Het onkruid ontwikkelt zich vooral op grond met een slechte bodemstructuur en open plekken. Zeker na de natheid van vorig jaar en de bijbehorende verdichting is ridderzuring dit jaar een groot probleem.
Een van de bestrijdingsmethoden die was te zien op de DAW-demonstratie, is de Rumex-spotsprayer van importeur Landkracht Agri in het Overijsselse Hellendoorn. ‘In Europa zijn er meer dan honderd verkocht en in Nederland draaien er al twintig’, vertelt verkoper Arnold Hirdes.
Doordat we een taakkaart maken, weten we hoeveel middel we moeten maken
De 6 meter brede machine in de fronthef heeft negentig spuitdoppen en drie camera’s. De computer vergelijkt het onkruid op camerabeeld met de database en laat een zuring direct bespuiten door een van de doppen op 6 centimeter onderlinge afstand. En dat met een snelheid van 8 kilometer per uur. Zo is 90 procent middel te reduceren waar je normaal soms 300 liter per hectare spuit.
Voor de akkerbouw is er ook een 9 meter brede versie. Die is met zes camera’s, 222 doppen op 9 meter en 4 centimeter dopafstand duurder.

‘Voor capaciteit kun je ook met een standaard veldspuit aan de slag’, vertelt Wessel Brand van adviesbureau Raacc en loonbedrijf Hofmeijer in Voorst. De Amazone-spuit van Hofmeijer heeft een boombreedte van 33 meter en schakelt per dop op een afstand van 25 centimeter. Hiermee is ook een spotspraytechniek te creëren.
12 meter hoogte
Brand vliegt eerst met een drone met RTK-gps op 12 meter hoogte over het veld om kleurenfoto’s in hoge resolutie in rood, groen en blauw te maken en vervolgens daarop het onkruid aan te stippen. Zo wordt handmatig en met kunstmatige intelligentie (AI) een taakkaart gemaakt. Deze taakkaart is in een spuitcomputer te uploaden om zo op de met onkruid aangegeven gps-coördinaten een perceel te spuiten.
‘Doordat we vooraf een taakkaart maken, weten we in tegenstelling tot veel spotspraytechnieken vooraf hoeveel middel we moeten maken en hoeven we niets te verspillen. Dat scheelt kosten. Gemiddeld vinden we op 17 hectare grasland voor 1,3 hectare aan bespuitbare oppervlakte onkruid. Uiteindelijk komt het vaak uit op 8 tot 10 procent van de oppervlakte’, zegt Brand.
Tussen het vliegen, taakkaart maken en spuiten zit een dag. Voordeel van spotsprayen is dat dit in aanmerking komt voor extra punten in de ecoregeling van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB).

Als de ridderzuring al lang is en chemie niet gewenst is, dan is de CombCut een optie. Dit is een brede messenbalk met een soort invoerrotor van bezems, die het onkruid op hoogte afknipt. Biologisch melkveehouder Joël Kuipers uit het Gelderse Ellecom heeft ervaring met een 6 meter brede versie in de fronthef.
‘Hij maait 70 tot 80 procent van het onkruid weg en je hebt veel capaciteit met 7 tot 8 hectare per uur’, vertelt Kuipers. ‘Ik rijd vaak met een snelheid van 10 tot 15 kilometer uur. Het kan wel een kwetsbare machine zijn. In een snelle bocht neigt hij naar de grond en heb je zo schade.’
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Holaras Jumbo HK-HUS kuilverdeler
2024, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X350 (BS) #692327
Gebruikt, € 5.313
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X350R (WD) #692543
Gebruikt, € 6.966
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X127 (ZOB) #692665
Gebruikt, € 3.950
Vacatures
Campagne Marketeer
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Toezichthouder Stikstof
Recruitment Marketeers - NL
Weer
-
Zondag18° / 13°50 %
-
Maandag17° / 11°65 %
-
Dinsdag17° / 11°75 %